Djeca trebaju više vode nego odrasli jer imaju i veću zalihu vode nego odrasli. No, djeca su i ugroženija nedostatkom vode više nego odrasli.
Unatoč svakodnevnom unosu vode, čovjek vodu neprekidno i gubi, npr. hlapljenjem kroz kožu i sluznice, znojenjem, disanje, ali i mokrenjem i stolicom. Taj gubitak vode mora se stoga konstantno nadoknađivati. Stručnjaci preporučuju minimalno 2l vode dnevno, a u toplim mjesecima i više od toga. To se posebno odnosi na djecu.
Svaki zaostatak nadoknađivanja izgubljene vode smanjuje zalihe tjelesne vode i može doći do dehidracije organizma. Dehidracija je izuzetno opasna jer se sve važne funkcije u organima, tkivima i stanicama odvijaju u tjelesnoj tekućini i ovisne su o dovoljnoj količini vode.
Osnovne funkcije vode u tijelu:
- nosi nutrijente i otpadne produkte,
- ispunjava stanični i međustanični prostor,
- pomaže stvaranju makromolekula,
- sudjeluje u kemijskim reakcijama,
- služi kao otapalo mineralima, vitaminima i aminokiselinama,
- djeluje kao štitnik između zglobova,
- ublažuje udare i stresove oka, kralježnice i posteljice u vrijeme trudnoće,
- pomaže pri regulaciji tjelesne temperature.
Kod djece osjet žeđi nije razvijen u jednakoj mjeri kao kod odraslih osoba.
Djeca su fizički aktivna i vrlo je važno pratiti koliko često i koje količine vode piju. Njihove potrebe za tekućinom veće su kada je vruće ili kada su aktivna, a to se upravo događa u ljetno vrijeme. Djetetu uobičajeno treba oko 100 ml tekućine na dan po kilogramu tjelesne težine, što znači da dijete teško 10 kg dnevno treba popiti otprilike 1 l vode.
Mlađa djeca, ona spod 12 godina, ne mogu regulirati svoju tjelesnu temperaturu kao starija djeca i odrasli. Zato su naročito podložna povećanju temperature ako dehidriraju, što može dovesti do brojnih ozbiljnih komplikacija za organizam djeteta.
Stoga svakako u ove vruće dane ne napuštajte kuću s djetetom bez osigurane vode za osvježenje i rehidraciju!